ŚWIATOWA KAMPANIA -"19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

Od 04.11.2019 do dnia 20.11.2019 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu po raz pierwszy uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w światowej kampanii  19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. Na terenie Polski koordynatorem działań jest Fundacja „po DRUGIE”, która pomaga młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

Celem kampanii było kształtowanie świadomych postaw wobec przemocy, uwrażliwianie uczestników i wyposażanie ich w narzędzia niezbędne do właściwego reagowania na przemoc oraz umiejętności szukania pomocy.

Na działania edukacyjne i profilaktyczne w naszej szkole składały się:

- akcja panelowa „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”,

- lekcje wychowawcze w klasach starszych dotyczące problemu:

• przeciwdziałania zjawiskom agresji i przemocy z podkreśleniem zapobiegania postawom bierności i obojętności w roli świadka
  • nabycia umiejętności zachowania się wobec agresji i przemocy z naciskiem na relacje z agresywnym i przemocowym dorosłym
  • sięgania po pomoc w sytuacjach agresji i przemocy

- lekcje wychowawcze w klasach młodszych w tym prezentacja filmu „Gadki” poruszająca tematykę bezpieczeństwa dzieci, złego dotyku, kontaktu z obcym i umiejętności odmawiania

- happeningi prowadzone przez dzieci z grupy Pogotowia Rówieśniczego i Samorządu Szkolnego, czyli liderów dziecięcych w naszej szkole.

- konkurs plastyczny oraz wystawa plastyczna pod hasłem: „Nie krzywdź – Stop Przemocy”

- pozaszkolna akcja informacyjna „Przemoc. Nie jesteś sam – sięgaj po pomoc!” prowadzona w miejscach użyteczności publicznej w najbliższym otoczeniu szkoły (punktach sprzedaży, aptece, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu )

- działania informacyjne służące szybkiemu sięganiu przez dzieci i rodzinę po pomoc specjalistyczną w sytuacjach kryzysowych w tym:

• prezentacja podczas wywiadówek materiałów dotyczących przemocy wobec dziecka i przemocy w rodzinie ze wskazaniem kontaktów z instytucjami służącymi udzielaniu pomocy tym podmiotom
  • spotkanie przed wywiadówkami z psychologiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na temat pomocy dziecku w depresji i sytuacjach kryzysowych (klasy VI-VIII)
  • spotkania wychowawców z rodzicami podczas wywiadówek na temat „Czy, jak i o czym rozmawiasz ze swoim dzieckiem?” w oparciu o ulotkę informacyjną (klasy III, V)

- opracowanie i przekazanie przez pedagoga szkolnego nauczycielom szkoleniowych materiałów edukacyjnych „Dziecko krzywdzone”

W tym czasie społeczność szkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka oraz Światowy Dzień Życzliwości. Uczniowie
i nauczyciele na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci nosili pomarańczowe wstążeczki.