ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW DO NASZEJ SZKOŁY

KLUB HISZPAŃSKI - Olé

Klasa II a już od pierwszej klasy uczy się w naszej szkole języka hiszpańskiego. Zajęcia prowadzi pani Justyna Wojdan, a wspiera ją wychowawczyni Bożena Chmielewska. Dzieci uczęszczające na zajęcia założyły swój klub „Olé ”, co potwierdziły własnym „podpisem”- odbiciem dłoni.

Na cotygodniowe spotkania dzieci czekają z zaciekawieniem. Nauka poprzez piosenkę, zabawę oraz filmy edukacyjne szybko mija, a w głowie pozostają nowe słówka i zwroty w języku hiszpańskim.

FELIZ NAVIDAD

W roku szkolnym 2017/18 w klasie pierwszej dzieci poznawały różne tradycje związane ze świętami w Hiszpanii. Szczególnie przypadła im do gustu piosenka „Feliz Navidad”, którą z radością sobie przypomniały w tym roku przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo dzieci wykonały własnoręcznie bombki choinkowe z życzeniami po hiszpańsku i przystroiły nimi swoją klasę.

feliznavidad1

CARNAVAL

Karnawał obchodzony jest na całym świecie, ale wersja hiszpańska ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Odbywa się w lutym. Jest bardzo różnorodny i zachęca do zabawy wszystkich, niezależnie od wieku. Uczestnictwo w takim hiszpańskim karnawale – „Carnaval” zapewniły dzieciom samodzielnie wykonane i pięknie przyozdobione maski karnawałowe.

FALLAS

Nie mało atrakcji przyniosło dzieciom również święto „Fallas”, które jest obchodzone w Hiszpanii w marcu na pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Hiszpania zmienia  się w miejsce pełne gigantycznych kukieł wykonanych ze starych kartonów i materiałów. Na zakończenie festiwalu zostają one spalone, a ulice wypełniają się blaskiem ognia i wielkiego żaru. Na tę okazję dzieci wykonały samodzielnie kukłę i pożegnały zimę. Wykorzystały do tego resztki niepotrzebnych materiałów, ubrań, guzików, kartonów i kawałek kija. Kukle nadały imię „Andrzej Brazylijska”. A pożegnanie jej, czyli spalenie w ognisku okazało się nie takie łatwe i przyniosło im wiele emocji. Na koniec dzieci upiekły w ognisku kiełbaski, które okazały się dużym pocieszeniem po rozstaniu się z kukłą.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Na zakończenie pracowitego roku szkolnego 2017/18 dzieci w klubie "Olé" otrzymały dyplomy.

DIA DE LOS MUERTOS

Kolejnym świętem, które poznały nasze dzieci w roku szkolnym 2018/19 to „Día de los Muertos”, czyli Dzień Zmarłych. Święto ma radosny charakter, gdyż Meksykanie wierzą, że 1 i 2 listopada ich bliscy-zmarli mogą powrócić do swoich domów, by nacieszyć się towarzystwem rodziny. Wznoszą ołtarze pełne kwiatów, kolorowych świeczek, słodyczy i owoców. Z tej okazji dzieci kolorowały „duszkowe cukierki”, oglądały piosenki ze scenkami wesołych postaci i częstowały się słodyczami.

DNI JĘZYKÓW OBCYCH

W tym roku szkolnym dzieci miały także okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas imprezy „Dni Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr 4”, gdzie zaśpiewały piosenkę „Salta con los colores…”. Licznie zgromadzona publiczność znacznie onieśmieliła dzieci, ale gromkie brawa publiczności sprawiły ogromną radość małym artystom.

MARIPOSA PARA AMIGO

"Mariposa para amigo" - tak nazywały się  nasze zajęcia z hiszpańskiego zorganizowane z okazji Walentynek – „Día de San Valentín”. "Motyl dla przyjaciela". Dzieci same decydowały komu podarować motyla przyjaźni. Fruń więc motylu...