Klasa II a już od pierwszej klasy uczy się w naszej szkole języka hiszpańskiego. Zajęcia prowadzi pani Justyna Wojdan, a wspiera ją wychowawczyni Bożena Chmielewska. Dzieci uczęszczające na zajęcia założyły swój klub „Olé ”, co potwierdziły własnym „podpisem”- odbiciem dłoni.

Na cotygodniowe spotkania dzieci czekają z zaciekawieniem. Nauka poprzez piosenkę, zabawę oraz filmy edukacyjne szybko mija, a w głowie pozostają nowe słówka i zwroty w języku hiszpańskim.

W roku szkolnym 2017/18 w klasie pierwszej dzieci poznawały różne tradycje związane ze świętami w Hiszpanii. Szczególnie przypadła im do gustu piosenka „Feliz Navidad”, którą z radością sobie przypomniały w tym roku przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo dzieci wykonały własnoręcznie bombki choinkowe z życzeniami po hiszpańsku i przystroiły nimi swoją klasę.

feliznavidad1

Karnawał obchodzony jest na całym świecie, ale wersja hiszpańska ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Odbywa się w lutym. Jest bardzo różnorodny i zachęca do zabawy wszystkich, niezależnie od wieku. Uczestnictwo w takim hiszpańskim karnawale – „Carnaval” zapewniły dzieciom samodzielnie wykonane i pięknie przyozdobione maski karnawałowe.

Nie mało atrakcji przyniosło dzieciom również święto „Fallas”, które jest obchodzone w Hiszpanii w marcu na pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Hiszpania zmienia  się w miejsce pełne gigantycznych kukieł wykonanych ze starych kartonów i materiałów. Na zakończenie festiwalu zostają one spalone, a ulice wypełniają się blaskiem ognia i wielkiego żaru. Na tę okazję dzieci wykonały samodzielnie kukłę i pożegnały zimę. Wykorzystały do tego resztki niepotrzebnych materiałów, ubrań, guzików, kartonów i kawałek kija. Kukle nadały imię „Andrzej Brazylijska”. A pożegnanie jej, czyli spalenie w ognisku okazało się nie takie łatwe i przyniosło im wiele emocji. Na koniec dzieci upiekły w ognisku kiełbaski, które okazały się dużym pocieszeniem po rozstaniu się z kukłą.

Na zakończenie pracowitego roku szkolnego 2017/18 dzieci w klubie "Olé" otrzymały dyplomy.

Kolejnym świętem, które poznały nasze dzieci w roku szkolnym 2018/19 to „Día de los Muertos”, czyli Dzień Zmarłych. Święto ma radosny charakter, gdyż Meksykanie wierzą, że 1 i 2 listopada ich bliscy-zmarli mogą powrócić do swoich domów, by nacieszyć się towarzystwem rodziny. Wznoszą ołtarze pełne kwiatów, kolorowych świeczek, słodyczy i owoców. Z tej okazji dzieci kolorowały „duszkowe cukierki”, oglądały piosenki ze scenkami wesołych postaci i częstowały się słodyczami.