Uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Sandomierzu imienia Króla Kazimierza Wielkiego oraz wręczenia sztandaru

13 września 2017 roku dla naszej szkoły nadeszła wiekopomna chwila. W dziewięćdziesiątą rocznicę swojego istnienia Szkoła Podstawowa nr 2  w Sandomierzu zyskała patrona i przyjęła imię Króla Kazimierza Wielkiego.  Do uroczystości przekazania sztandaru i nadania szkole imienia przygotowywaliśmy się przez cały  poprzedni rok szkolny. Pragnęliśmy  bowiem, by były to chwile , które na długo zapadną w serca uczniów, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas :
  • ksiądz kanonik dr Jerzy Dąbek, wikariusz generalny Diecezji Sandomierskiej
  • przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego –pan Krzysztof Szatan
  • Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Sandomierzu -dr Janusz Suszyna
  • Burmistrz Miasta Sandomierza – pan Marek Bronkowski
  • Przewodniczący Rady Miasta – pan Piotr Chojnacki
  • V-ce Kurator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty- pan Tomasz Pleban
  • profesor dr hab. – pan Stanisław Adamczak- absolwent naszej szkoły
  • rektor  Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej – dr Andrzej Lis
  • kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – dr hab. Tomisław  Giergiel
  • lekarz Joanna Niespodziewana – kierownik Przychodni „Zdrowie” w Sandomierzu
  • Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – pan Karol Bury
  • V-ce dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – pan Janusz Sobolewski
  • dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury - pan Wojciech Dumin
  • dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej- pani Barbara Rożek
  • dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu – pan Roman Ryński
  • zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu – pani Anna Zawadzka
  • dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu – pan Grzegorz Socha
  • dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu – pani Małgorzata Szuba
  • dyrektorki sandomierskich przedszkoli panie: Dorota Strugała, Agata Hajduk, Renata Pacholczak,  Magdalena Stępień, Elżbieta Grządkowska.
  • nauczyciele emeryci

Sztandar szkoły

Sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 w Sandomierzu został ufundowany przez Gminę Sandomierz, którą podczas przekazania sztandaru reprezentował pan Marek Bronkowski-  Burmistrz miasta Sandomierza. Projekt sztandaru został wykonany przez nauczyciela szkoły według wskazówek pana dr. hab. Tomisława Giergiela - kierownika Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Sztandar wykonała pani Elżbieta Niewolewska w Studiu Haftu Artystycznego w Tarnobrzegu.

„Sztandar szkoły ma kształt kwadratu, otoczonego srebrną frędzlą o rozmiarach 90 x 90. Awers  nawiązuje do barw narodowych jest koloru czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło naszego miasta – orzeł biały – z głową ozdobioną złotą koroną – zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Rewers jest w kolorze ecru.

Jego centralną część stanowi portret Króla Kazimierza Wielkiego wykonany w oparciu o szkic Jana Matejki z „Pocztu królów i książąt polskich”. Po obu stronach króla umieszczone są daty 1927- 2017, gdzie rok 1927 upamiętnia założenie szkoły a 2017  uroczystość nadania szkole imienia. Powyżej i poniżej portretu rozlokowany został napis „Szkoła Podstawowa nr 2  im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu.”

Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie – należy okazywać mu cześć i godnie mu służyć”.

Hymn szkoły

1. Nasza „Dwójka” to jest szkoła,
  Którą wszyscy znają,
  Jej historia jak wiek długa,
  dzieci ją kochają
Król Kazimierz Wielki,władca.
Król niemalowany
Jest patronem naszej szkoły
Jego czyny znamy.
2. Król ten bardzo cenił pokój,
  mądrość i rozwagę.
  Wymurował Polskę całą,
  dbał o praw poprawę.
Krzyżakowi nie popuścił,
Mazowsze przyłączył.
Kraj powiększył i umocnił
Wielkie dzieło skończył.
3. Król Kazimierz to nasz patron,
  przykładem nam świeci.
  Wytrwałością i uporem
  pozarażał dzieci.
Ref.
Więc my teraz- dziatwa szkolna
patrona przykładem
z trudnościami i oporem
damy sobie radę.
Słowa hymnu ułożyła polonistka p. Beata Audycka,  na melodię mazura – „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.