Szkoła Podstawowa nr 2

IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W SANDOMIERZU

JUBILEUSZ 100-LECIA SZKOŁY 1919-2019

DOŁĄCZ DO NAS I WSPÓLNIE TWÓRZMY HISTORIĘ NASZEJ SZKOŁY

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Pan Karol Bury Kasztelen Chorągwi Ziemi Sandomierskiej

2 i 3 marca zawitał do naszej szkoły niecodzienny gość – pan Karol Bury – kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej powstała w 1994 roku. Jej założycielem był właśnie Karol Bury, prawnik, sędzia Sądu Rejonowego w Sandomierz. Od początku pełnił on funkcje kasztelana chorągwi. Chorągiew Sandomierska była pierwszym bractwem rycerskim w Polsce południowo-wschodniej i dzięki temu zyskała dużą popularność. Rycerze sandomierscy organizowali lub brali udział w około 100 imprezach rocznie, występowali i nadal występują w wielu imprezach międzynarodowych i zagranicznych.

Od 1995 roku chorągiew organizuje duże ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje rycerskie: przede wszystkim średniowieczny turniej o miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa w Sandomierzu, a także XVII wieczny turniej o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, a od 1999 roku również uroczystości na Świętym Krzyżu w rocznicę śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Turniej na zamku w Iłży.

Ambicją Chorągwi Sandomierskiej jest stworzenie profesjonalnego zespołu rekonstrukcyjnego nawiązującego do liczącej tysiąc lat historii wojskowości sandomierskiej począwszy od wojów księcia Mieszka I aż do czasów wojsk II Rzeczpospolitej . Pan sędzia Bury, jako pasjonat i znawca tematu, przybliżył naszym uczniom historię Sandomierza oraz rycerstwa sandomierskiego . Jak przystało na prawdziwego kasztelana wystąpił w szlacheckim kontuszu przepasanym „słuckim” pasem. Zaprezentował również dzieciom, w jaki sposób taki pas się zakładało.

Pokazał, pochodzącą z różnych epok, broń białą. Jednak najważniejszym i najcenniejszym dla nas rekwizytem była rekonstrukcja korony podróżnej naszego patrona - króla Kazimierza. Wielkiego. Ku wielkiej radości męskiej części publiczności, chłopcy mieli możliwość zrobić sobie fotografię w towarzystwie pana kasztelana z wybranym rodzajem broni w dłoni. Trzeba przyznać ,iż jako mali giermkowie prezentowali się imponująco. Spotkanie to było żywą lekcja historii.

Pretekstem do wizyty pana Burego w naszej szkole była oczekująca nas w bieżącym roku szkolnym uroczystość nadania „Dwójce” imienia Króla Kazimierza Wielkiego. Pan kasztelan zaoferował pomoc przy organizacji tej wielkiej imprezy oraz zorganizowanie dla naszych uczniów warsztatów czternastowiecznych tańców . Nawiązaliśmy współpracę z chorągwią, a nasi uczniowie, od kilku już tygodni, z zapałem uczestniczą w tanecznych spotkaniach z historią.

Kalendarium

Dzisiaj jest:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2

im. Króla Kazimierza Wielkiego 

w Sandomierzu

27-600 Sandomierz, ul. Mickiewicza 9

tel./fax: (15) 832 25 75

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 864-176-44-80

REGON: 001187839

Dojazd

© 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone | realizacja: studioweb.net.pl