Symbole czterech narodów

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z czterech części: Anglii, Szkocji i Walii - leżących na wyspie Wielka Brytania - i Irlandii Północnej. Stąd w brytyjskich symbolach narodowych odnajdujemy emblematy czterech krajów.

Union Jack

Flaga brytyjska do pewnego stopnia odzwierciedla historię kraju. Union Jack składa się z trzech krzyży trzech świętych patronów:

• czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii (czczonego 23 kwietnia)

• biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji (czczony 30 listopada)

• czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii (czczonego 17 marca)

Na fladze Walii widnieje Dragon of Cadwallader

Każdy kraj w Brytanii ma swojego własnego patrona i symbol kwiatu

Anglia - Św. Jerzy i Czerwona Róża ( rose )
Narodowym kwiatem Anglii jest róża. Kwiat ten stał się symbolem Anglii od czasu Wojen Róż - cywilnych wojen (1455-1485) pomiędzy królestwem w Lancester (którego godłem była czerwona róża) i królestwem w York (Którego godłem była biała róża).

Szkocja - Św. Andrzej - Oset i Szkockie Niebieskie Dzwoneczki ( thistle, bluebells )
Narodowym kwiatem Szkocji jest oset, purpurowy kwiat o kolczastych liściach, który został użyty jako symbol obrony. Szkockie niebieskie dzwoneczki są także ukazywane jako kwiat Szkocji. flower of Scotland.

Walia - Św. Dawid i Żonkil ( daffodil )
Narodowym kwiatem Walii jest żonkil, który jest tradycyjnie noszony w dniu Św. Dawida. Warzywo nazywane porem jest również uważane za tradycyjny symbol Walii.

Północna Irlandia - Św. Patryk i Czterolistna Koniczyna (shamrock).
Narodowym kwiatem Północnej Irlandii jest koniczyna. Irlandzkie opowieści mówią w jaki sposób Św. Patryk używał koniczyny w swych kazaniach .