Szkoła Podstawowa nr 2

IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W SANDOMIERZU

JUBILEUSZ 100-LECIA SZKOŁY 1919-2019

DOŁĄCZ DO NAS I WSPÓLNIE TWÓRZMY HISTORIĘ NASZEJ SZKOŁY

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

DZIEŃ PATRONA

dzie patrona

W tym roku szkolnym obchodziliśmy, po raz pierwszy Dzień Patrona Szkoły. Pragnęliśmy, aby uroczystość zapadła w pamięć uczniów, ich rodziców i środowiska lokalnego. Zaplanowaliśmy święto patrona skrupulatnie, starając się, aby był to, nie tylko uroczysty, ale i radosny dzień.

 

I tak 4 marca, w dzień imienin Króla Kazimierza Wielkiego, zamiast tradycyjnych lekcji dzieci czekały liczne konkursy ( plastyczne i historyczne) związane z sylwetką patrona oraz widowisko opowiadające o królu i jego zasługach dla miasta i kraju. Po południu natomiast odbyła się zabawa taneczna pt. „Dwórki i rycerze na współczesnej dyskotece”.

Na uroczystość zaprosiliśmy włodarzy miasta z Panem Burmistrzem na czele oraz przedstawicieli licznych instytucji współpracujących ze szkołą, a także uczniów i ich rodziców. Warto podkreślić zaangażowanie tych ostatnich. Zarówno Rada Rodziców jak też inni pasjonaci dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Dzięki wysiłkowi i benedyktyńskiej pracy jednego z rodziców - pana Grzegorza Gąski, z okazji Dnia Patrona wydany został piękny album „Dwójka 1919-2019. Setna rocznica rozpoczęcia procesu budowy szkoły”. Oprócz starych dokumentów wskazujących na stuletnią historię szkoły zawiera on zdjęcia rekonstruujące wydarzenia z okresu międzywojennego związane z planami budowy szkoły oraz rysunki uczniów pokazujące ich wyobrażenia na temat szkoły w tamtych historycznych już dla nas czasach. Album ten został uroczyście wręczony Burmistrzowi Miasta- Panu Marcinowi Marcowi.

Po części oficjalnej, wszyscy goście i społeczność szkolna zostali zaproszeni na „Ucztę u Króla Kazimierza”. Taki, bowiem tytuł nosiła część artystyczna uroczystości. Widowisko zawierało w sobie elementy staropolskiej biesiady. Wykorzystaliśmy tu topos „teatru w teatrze”. Bohaterami widowiska byli król Kazimierz Wielki, jego dworzanie i paziowie. Przedstawienie skonstruowano tak, iż równocześnie byli oni także widzami, dla których mieszkańcy Sandomierza ( akcja bowiem toczy się na sandomierskim rynku) wystawili legendę o Halinie Krępiance.

Formę teatru w teatrze miała także scena retrospekcyjna przypominającą wydarzenie, jakim były dla króla Łokietka narodziny syna Kazimierza.

Nasi biesiadnicy, siedzieli przy suto zastawionym stole, dyskutowali, chwalili przedsięwzięcia Króla i śpiewali pieśni biesiadne na jego cześć. Jak to podczas takiej uczty bywa, nie mogło zabraknąć także tańców i sceny pojedynku. W przygotowaniu tej ostatniej pomagał nam Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – pan Karol Bury, za co mu serdecznie dziękujemy.

Całość uzupełniały piękne historyczne kostiumy i ciekawa scenografia, nad którą przez kilka dni pracowali niemal wszyscy nauczyciele. Uczniowie również bardzo dobrze wywiązali się ze swoich ról, a przedstawienia zostało nagrodzone licznymi brawami.

Kolejnym elementem uroczystości była zabawa taneczna „ Dwórki i rycerze na współczesnej dyskotece”. Od godziny 16.00 do 19.00 sala gimnastyczna zapełniła się małymi rycerzami i damami dworu, pojawili się też w niej liczni królowie. Dyskotekę poprowadził didżej, który wymyślał dla dzieci różne zabawy i atrakcje. Atmosferę nowoczesnej zabawy podkreślały unoszące się na sali opary dymy i migające kolorowe światła. Bawili się wszyscy: dzieci, rodzice i nauczyciele.

Ten dzień można uznać za bardzo udany, uczniowie przypomnieli sobie wiadomości historyczne związane z postacią patrona, a jednocześnie świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że będzie nam dane przeżyć wspólnie jeszcze wiele takich uroczystości.

Kalendarium

Dzisiaj jest:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2

im. Króla Kazimierza Wielkiego 

w Sandomierzu

27-600 Sandomierz, ul. Mickiewicza 9

tel./fax: (15) 832 25 75

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 864-176-44-80

REGON: 001187839

Dojazd

© 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone | realizacja: studioweb.net.pl