Szkoła przystąpiła do narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

o programie:

Nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wspierany przez Bibliotekę Narodową i Narodowe Centrum Kultury.

Program został uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego została zakwalifikowana do programu i otrzymała 15 tysięcy złotych na zakup nowości czytelniczych i elementów wyposażenia biblioteki oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.

Jest to już druga edycja programu, w której bierzemy udział. Dzięki temu szkolna biblioteka wzbogaciła się ( w 2022 roku ) o około 600 nowych pozycji literackich ( lektur i nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży), zakupione zostały także 2 nowe dwustronne regały na książki i kolorowe pufy , na których dzieci będą mogły przysiąść , by spokojnie na przerwie poczytać ulubione książki. W trakcie realizacji programu podejmujemy też wiele działań promujących czytelnictwo, które sukcesywnie opisujemy i będziemy nadal prezentować na Facebooku oraz w zakładce NPRCz na oficjalnej stronie internetowej szkoły.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Dzień postaci literackich

12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Lektur. Od rana po korytarzach przechadzały się Ania z Zielonego Wzgórza, Księżniczka na ziarnku grochu, Harry Potter, Kot w butach i wiele innych przepięknie wykreowanych postaci literackich.

NPRCz - Wizyta księgarzy w klasach 1 a i 1 b

W miesiącu październiku odbyły się w klasach pierwszych spotkania czytelnicze z przedstawicielami Księgarni Literackiej w Sandomierzu, panią Justyną Meszek i panem Tomaszem Chmielarzem w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu.

Wizyta klasy 1 a w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Klasa 1 a 18.10 2022r była na wycieczce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzieci dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami , dlatego wizyta w nowoczesnej, bogatej w zbiory i wyposażenie bibliotece, zrobiła na nich duże wrażenie. Dzięki pomocy sympatycznych pań bibliotekarek pierwszaczki:

- poznały zasady pracy biblioteki;

- dowiedziały się jakie książki można wypożyczyć oraz jak zapisać się do biblioteki;

- zwiedziły dział dla dorosłych oraz pomieszczenie czytelni;

- były w dziale starodruków, gdzie zgromadzone są najstarsze starodruk;i

- zobaczyły dział audiobooków i gier komputerowych ;

- oglądały stare maszyny drukarskie i mogły zobaczyć, jak kiedyś drukowano książki.

Mamy nadzieję, że od teraz będą razem ze swoimi rodzicami często odwiedzać gościnne progi biblioteki.