- logopedia
- Odsłony: 635
Zajęcia logopedyczne w naszej szkole
Zajęcia prowadzi logopeda - pani Bożena Chmielewska. Na terapię logopedyczną uczęszczają uczniowie zakwalifikowani po przesiewowym badaniu logopedycznym, posiadający wskazania opinii bądź orzeczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz zgłoszeni przez wychowawców lub rodziców.
W bieżącym roku szkolnym zajęcia odbywają się w wymiarze 4 godziny tygodniowo w zespołach liczących od 2 do 6 dzieci. Każda z klas uczęszcza w określone dni tygodnia.
W przypadku nauczania zdalnego zajęcia odbywają się poprzez Teams.
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
12.45-13.30 klasa I A |
11.50-12.35 klasa II A |
11.50-12.35 klasa II B |
12.45-13.30 klasa III A |
Konsultacje z rodzicami
Logopeda szkolny prowadzi społecznie dyżur w poniedziałki 14.35-15.20 po wcześniejszym umówieniu lub w inne dni po uzgodnieniu. Można również skontaktować się poprzez dziennik oraz – przypadku nauczania zdalnego- poprzez Teams.
Przesiewowe badania logopedyczne
Jak co roku uczniowie klas pierwszych uczestniczą w przesiewowym badaniu logopedycznym mającym na celu ocenę stopnia rozwoju mowy; w tym rozumienie, konstruowanie zdań, znajomość form gramatycznych, artykulację; sprawność narządów mowy, tor oddechowy oraz płynność mowy. Rodzice, którzy wyrazili pisemną zgodę na udział dziecka w badaniach otrzymują informację zwrotną od logopedy na temat oceny stanu rozwoju mowy i ewentualnych zaburzeń w zakresie komunikacji. Po ustaleniu planu pracy
z rodzicem dziecko uczęszcza na terapię logopedyczną. Na sukces terapii ma wpływ nie tylko praca logopedy ale także właściwa postawa rodziców. Kontynuacja poznanych na zajęciach ćwiczeń, utrwalenie materiału wyrazowego z lekcji oraz systematyczność to podstawa każdej terapii. Istnieją również sytuacje, kiedy logopeda szkolny wskazuje rodzicom konieczność włączenia w terapię innego specjalistę; laryngologa, ortodontę lub neurologopedę (Neurologopedia to dziedzina logopedii zajmująca się diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji pochodzenia neurologicznego).